انواع مختلفی از انتشارات دانشگاهی وجود دارند که هدف آنها ارائه بهترین و باکیفیت ترین خدمات به دانشجویان و اساتید مختلف است. از جمله مواردی که در انتشارات مورد چاپ و نشر قرار می گیرند، شامل چاپ انواع کتاب ها در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون دانشگاهی است و علاوه بر آنها تبدیل پایان نامه ها و مقالات به کتاب است. هر کدام از انتشارات با توجه به کاری که انجام می دهند از نظر محتوای کتاب هایی که به چاپ می رسانند و اعتباری که پیش دانشجویان دارند متفاوت هستند.

مراکز نشر دانشگاهی

مراکز انتشارات دانشگاهی و یا چاپ و نشر دانشگاهی، در کشور ما وجود دارند که، در راستای تامین محتوی علمی و درسی دانشجویان و اساتید در زمینه چاپ و نشر کتب علمی در حوزه های مختلف و رشته های مختلف دانشگاهی فعالیت می کنند. نه تنها در کشور ایران بلکه در هیچ جای دیگر از دنیا مشاهده نمی شود که مراکز انتشارات دانشگاهی بتوانند تمام نیازهای جامعه علمی و دانشگاهی و دانشجویان را فراهم کنند. در واقع هدف آنها تولید کتاب های غنی و پر بار در زمینه های خاص تخصصی خودشان است، تا به این نحوه سعی در ارائه خدمات غنی و پربار تر به جامعه علمی داشته باشند.

انتشارات دانشگاهی

انواع انتشارات دانشگاهی

از جمله انتشارات دانشگاهی از نظر محتوا و اعتباراتی که بین دانشجویان در رشته های مختلف دارد شامل:

۱- انتشاراتی چاپ و نشر شاپرک

این انتشارات دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، که علاوه بر دارا بودن شماره پروانه نشر ۱۱۶۸۸ دارای سابقه ای بیش از ۱۴ سال در میان دانشجویان و اساتید است. این انتشارات دارای افراد متخصص و مجرب در زمینه چاپ و نشر کتب دانشگاهی، استخراج کتاب از پایان نامه های دانشجویان، تبدیل پایان نامه به کتاب، چاپ کتاب و شعر و رمان، چاپ سیاه و سفید و رنگی دیجیتال است. همچنین با داشتن تجهیزات مدرن و به روز در زمینه چاپ و نشر کتب و مقالات دانشگاهی، سعی در بالا بردن کیفیت خود و ارائه کارهایی در خور دانشجویان و اساتید دارد.

۲-انتشارات دانشگاهی مینوفر

این انتشاراتی نیز مانند سایرین دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با شماره پروانه ۱۲۰۶۵ است که سعی در ارائه بهترین خدمات به دانشجویان، اساتید و نویسندگانی که می خواهند مطالب آنها به چاپ برسد دارد. انتشارات مینوفر سعی بر این دارد تا با کمترین هزینه ممکن به دانشجویان این امکان را بدهد تا مقالات و پایان نامه های خود را به کتاب تبدیل کنند. علاوه بر این ها کیفیت کتاب های دانشگاهی در انتشارات دانشگاهی مینوفر از نظر محتوا و متون، بسیار عالی و در نزد دانشجویان جایگاه خاص خود را دارد.

۳- مرکز چاپ و انتشارات دانشگاه شهید بهشتی

اولین بار انتشارات دانشگاهی شهید بهشتی در سال ۱۳۵۲ با عنوان اداره انتشارات فعالیت خود را آغاز کرد و در سال ۱۳۵۴ چاپخانه خود را تاسیس نمود. این انتشاراتی در سال ۱۳۵۹ با مدیریت رضا شعبانی به فعالیت خود ادامه داد، تا به امروز که همراه با ادغام نمودن چاپخانه و انتشاراتی فعالیت خود را در راستای بهترین محتوا و ارائه با کیفیت ترین کتاب های دانشجویی ادامه می دهد. این مرکز دانشگاهی تحت عنوان زیر مجموعه معاونت پژوهشی و فناوری در دانشگاه شهید بهشتی به فعالیت نشر و انتشاراتی خود ادامه می دهد.

انتشارات دانشگاهی

۴- انتشارات دانشگاهی آرنا

این انتشاراتی با اخذ مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد، دارای تجربه چاپ تعداد کثیری از کتاب های مختلف در زمینه های گوناگون از جمله؛ دانشگاهی، ادبی و عمومی را دارد، و در تلاش برای ارائه خدمات با بالاترین کیفیت به دانشجویان،اساتید و فرهیختگان است. این انتشاراتی در راستای نیازهای دانشجویان و بهره گیری از علم روز به عرضه کتاب در فروشگاه اینترنتی انتشارات آرنا پرداخته است.

۵- انتشارات دانشگاهی کیان

انتشارات کیان با چاپ و نشر بیش از ۶۰۰ نوع کتاب در حوزه های مختلف فنی مهندسی توانسته است در طول سالیان متمادی جایگاه ویژه ای را در میان دانشجویان و علاقه مندان کتاب های تخصصی پیدا کند. این انتشاراتی در راستای اهداف خود سعی بر فراهم آوردن کتاب های دانشگاهی غنی و پر محتوا برای دانشجویان و پژوهشگران و اساتید دارد. این انتشاراتی با توجه به نیازهایی که جامعه دانشگاهی و صنعت کشور به تولید کتاب های غنی و پربار و پرمحتوا در زمینه علوم فنی و مهندسی دارد اقدام به ایجاد دپارتمان های تخصصی بر اساس رشته های مختلف دانشگاهی نموده است.

انتشارات دانشگاهی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *